Sdělení k aktuálnímu stavu přípravy záměru vyhlášení NP Křivoklátsko
Vážený pane ministře Šalomoune,
Děkuji za Váš dopis č.j. 8708/2024-UVCR, kterým jste reagoval na mé podání z 27.2. tr. Vězte, že Vaše vysvětlení, která se neomezila pouze na konstatování suchých faktů procesní problematiky spojených s vyhlašováním národního parku na Křivoklátsku velmi oceňuji a vážím si jich.
Jako Svazek obcí Křivoklátska jsme si vědomi postavení a role Legislativní rady vlády i jejích pracovních skupin při posuzování návrhů právních předpisů a jejich novel, a následném přijímání Vládou ČR. Oceňujeme Vaše ujištění o maximální odpovědnosti při posuzování projednávání předmětného návrhu. Zároveň respektujeme odpovědnost předkladatelů těchto návrhů za celkovou úroveň a kvalitu návrhu, včetně Závěrečné zprávy z hodnocení dopadů regulace (RIA).
V diskusích o problematice spojené s možným vyhlášením Národního parku Křivoklátsko je často zmiňováno uvedení tohoto bodu v Programovém prohlášení vlády. Ve stejném dokumentu se ovšem na straně 54 píše: „Zvýšíme kvalitu legislativy. Každou novou regulaci důkladně zvážíme na základě analýzy očekávaných dopadů. Legislativní návrhy potřebné k plnění programového prohlášení budou předkládány standardní legislativní cestou a před jejich předložením do vlády se k nim vyjádří odborníci v rámci Legislativní rady vlády“
Své připomínky k návrhu novely zákona 114 o Ochraně přírody a krajiny jsme v rámci meziresortního připomínkového řízení řádně podali přes připomínková místa k tomu určená, tedy SMOČR a SMSČR, a to v požadovaném termínu a formátu. Ministerstvo životního prostředí podklady následně zpracovávalo více než 100 dní. Minulý pátek 26/7 v podvečer zpracované podklady rozeslalo (bez použití datové schránky) a požadovalo zpětnou vazbu za méně než 3 pracovní dny! Takový přístup je jednoznačně nátlakový a rozhodně nevede k závazku na zvýšení kvality legislativy. Naopak v nás vzbuzuje obavu, zda bude tento vládní závazek naplněn. To je ještě umocňováno mediálními vyjádřeními ministra Petra Hladíka k předpokládaným termínům projednávání, která dodržení závazku prakticky vylučují.
Nadále přetrvávají i naše pochybnosti stran kvality a komplexnosti Závěrečné zprávy z hodnocení dopadů regulace (RIA), která například zcela opomíjí variantu vyhlášení přímo řízeného účelového Lesního závodu Křivoklát se speciálním zaměřením na ochranu přírody a podporu mimoprodukčních funkcí lesů v cenné krajině CHKO Křivoklátsko. Takové řešení by bylo jednodušší a efektivnější než vyhlašování národního parku. Nezatížilo by státní pokladnu výdaji a navazovalo by na lesnickou tradici regionu, díky čemuž by mělo, na rozdíl od národního parku, podporu v regionu. Zároveň by bezesporu vedlo k omezení hospodaření za účelem zisku a posílení pozic ochrany přírody na Křivoklátsku, a to dokonce na výrazně větším území než zvažovaný národní park. Fakt, že tato koncepce, rozpracovaná detailně státním podnikem Lesy České republiky ve zprávě RIA chybí, vybízí k otázce, zda byly opravdu důkladně analyzovány a zváženy dopady nové regulace.
Domníváme se, že naší společnou odpovědností je hledat kvalitní legislativní řešení, zvažovat komplexně možné varianty a neomezovat se pouze na nátlakově prosazování jedné před vybrané. Proto Vás opětovně žádáme a apelujeme na dodržení standardní legislativní cesty a odborné vyjádření k návrhu novely zákona 114, tak jak tento postup definuje Programové prohlášení vlády ČR.
V úctě
Iveta Kohoutová předsedkyně Svazku obcí Křivoklátska